Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest poważną i postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Jej skutkiem jest trwałe uszkodzenie ośrodkowego i obwodowego neuronu ruchowego. Choroba ta diagnozowana jest zazwyczaj pomiędzy 40. a 70. rokiem życia, najczęściej dotyczy mężczyzn. Destrukcja nerwów odpowiedzialnych za ruch powoduje osłabienie mięśni i zaburzenia mobilności, a w późnych stadiach choroby problemy z mową, połykaniem i oddychaniem. SLA/MND/ALS jak na razie jest nieuleczalne, stopniowo uszkadza komórki rogów przednich rdzenia kręgowego, jądra nerwów czaszkowych i dolny oraz górny motoneuron. SLA nazywana jest też chorobą Lou Gehriga od nazwiska amerykańskiego baseballisty, który zmarł na tę chorobę.
W przebiegu SLA dochodzi do osłabienia sprawności motorycznej a w konsekwencji do całkowtego paraliżu. Mięśnie oddechowe (głównie przepona), ulegają porażeniu co uniemożliwia normalne oddychanie. Na tym etapie, my chorzy wybieramy śmierć lub wentylację mechniczną (respirator). Średnia długość życia(albo przejścia na respirator) od postawienia diagnozy to około 3 do 5 lat, w rzadkich przypadkach czas ten jest dłuższy.
Kogo dotyczy SLA? Każdego, to jak rzut kostką. Tyle że taka kostka ma 34 tysiące ścianek, więc szansa jest mała. Przyczyny czy jak lubią lekarze mówić etiologia choroby jest nieznana. Jest kilka wątłych hipotez, żadna niepotwierdzona. Moim zdaniem główna przyczyna to przegrzanie układu nerwowego przez nadmierny, skumulowany i nierozładowany stres, który aktywuje chorobę. To tylko moja teoria. Nie znajduje innych przyczyn choroby w moim przypadku. Około 5-10% przypadków SLA jest uwarunkowane genetycznie, te odmany, przynajmiej częściowo poddają się terapi farmakologicznej albo postępują wolniej.
Odmiany SLA/MND/ALS
Wyróżnia się trzy kliniczne postacie, podział związany jest z objawami występującymi na początku przebiegu choroby:
SLA obwodowe – objawy dotyczą głównie kończyn, występuje osłabienie siły mięśni i ich szybki zanik, odruchy głębokie są zniesione,
SLA opuszkowe – postać tą cechują objawy zespołu opuszkowego, w tym: problemy z mową, połykaniem i fascykulacje języka,
SLA piramidowe – w przebiegu tej postaci występuje wzmożone napięcie mięśniowe, wygórowane odruchy i drżenia.
Ja do końca nie wiem, którą mam, albo opuszkową albo piramidową. Zresztą, czy to ważne? Każdy i tak choruje indywidualnie, życie każdego pacjenta to odmienna historia…